Ana Sayfa / Haberler / Koronavirüsü Bütün Dünyayı Ele Geçirdi, peki Koronavirüsü nedir? (İngilizce Haber)

Koronavirüsü Bütün Dünyayı Ele Geçirdi, peki Koronavirüsü nedir? (İngilizce Haber)

Coronaviruses are a type of virus. There are many different kinds, and some cause disease. A newly identified type has caused a recent outbreak of respiratory illness now called COVID-19.

How is COVID-19 spread?

COVID-19 can be passed from person to person through droplets from coughs and sneezes. COVID-19 has been detected in people all over the world, and is considered a pandemic.

The spread of this new coronavirus is being monitored by the Centers for Disease Control (CDC), the World Health Organization and health organizations.

How did this new coronavirus spread to humans?

COVID-19 appeared in Wuhan, a city in China, in December 2019. Although health officials are still tracing the exact source of this new coronavirus, early hypotheses thought it may be linked to a seafood market in Wuhan, China. Some people who visited the market developed viral pneumonia caused by the new coronavirus. A study that came out on Jan. 25, 2020, notes that the individual with the first reported case became ill on Dec. 1, 2019, and had no link to the seafood market. Investigations are ongoing as to how this virus originated and spread.

What is the incubation period for COVID-19?

It appears that symptoms are showing up in people within 14 days of exposure to the virus.

What are symptoms of COVID-19?

COVID-19 symptoms include:

 • Cough
 • Fever
 • Shortness of breath

In rare cases, COVID-19 can lead to severe respiratory problems, kidney failure or death.

If you have a fever or any kind of respiratory difficulty such as coughing or shortness of breath, call your doctor or a health care provider and explain your symptoms over the phone before going to the doctor’s office, urgent care facility or emergency room. Here are suggestions if you feel sick and are concerned you might have COVID-19.

If you have a medical emergency such as severe shortness of breath, call 911 and let them know about your symptoms.

How is COVID-19 diagnosed?

Diagnosis may be difficult with only a physical exam because mild cases of COVID-19 may appear similar to the flu or a bad cold. A laboratory test can confirm the diagnosis.

How is COVID-19 treated?

As of now, there is not a specific treatment for the virus. People who become sick from COVID-19 should be treated with supportive measures: those that relieve symptoms. For severe cases, there may be additional options for treatment, including research drugs and therapeutics.

Does COVID-19 cause death?

As of Mar. 21, 2020, 11,906 deaths have been attributed to COVID-19. However, 89,899 people have recovered from the illness.

Is this coronavirus different from SARS?

SARS stands for severe acute respiratory syndrome. In 2003, an outbreak of SARS started in China and spread to other countries before ending in 2004. The virus that causes COVID-19 is similar to the one that caused the 2003 SARS outbreak: both are types of coronaviruses. Much is still unknown, but COVID-19 seems to spread faster than the 2003 SARS and also may cause less severe illness.

How do you protect yourself from this coronavirus?

It’s crucial to practice good hygiene, respiratory etiquette and social distancing. Read more about ways to protect yourself.

About Coronaviruses

 • Coronaviruses are common in different animals. Rarely, an animal coronavirus can infect humans.
 • There are many different kinds of coronaviruses. Some of them can cause colds or other mild respiratory (nose, throat, lung) illnesses.
 • Other coronaviruses can cause more serious diseases, including severe acute respiratory syndrome (SARS) and Middle East respiratory syndrome (MERS).
 • Coronaviruses are named for their appearance: Under the microscope, the viruses look like they are covered with pointed structures that surround them like a corona, or crown.

İngilizce Haber

Koronavirüsü bir virüs çeşididir. Bir çok farklı türü vardır, ve bazıları hastalığa sebep olmaktadır. Yeni bulunan bir tip, yakın zamanda COVID-19 olarak adlandırılan yeni bir solunum yolu hastalığı salgınına sebep olmuştur.

COVID-19 nasıl yayılır?

COVID-19 öksürük ve hapşırıklardan çıkan damlacıklar aracılığıyla kişiden kişiye geçebilir. COVID-19 dünyada insanlarda tespit edildi, ve küresel bir salgın olarak göz önüne alındı.

Bu yeni koronavirüsün yayılımı, CDC (Hastalık Kontrol Merkezleri), Dünya Sağlık Örgütü ve sağlık kuruluşları tarafından gözleniyor.

Bu yeni koronavirüsü insanlara nasıl yayıldı?

COVID-19 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Sağlık yetkilileri hala bu yeni koronavirüsünün asıl kaynağının izini sürmelerine rağmen erken hipotezler, bunun Wuhan, Çin’deki bir deniz ürünleri pazarına bağlı olabileceğini düşünüyordu. Pazarı ziyaret eden bazı insanlar yeni koronavirüsün sebep olduğu virüslü zatürreyi geliştirdi. 25 Ocak 2020’de yapılan bir çalışma, ilk bildirilen vakayı içeren bireyin 1 Aralık 2019’de hastalandığını ve deniz ürünleri pazarıyla bağlantısı olmadığını gösteriyor. Bu virüsün nasıl ortaya çıktığına ve nasıl yayıldığına dair araştırmalar devam etmekte.

COVID-19’un kuluçka süresi nedir?

Virüse maruz kaldıktan sonraki 14 gün içinde semptomların insanlarda ortaya çıktığı görülmektedir.

COVID-19’un semptomları nedir?

COVID-19’un semptomları şunlardır:

 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes Darlığı

Nadir durumlarda, COVID-19 şiddetli solunum problemlerine, böbrek yetmezliğine veya ölüme yol açabilir.

Eğer ateşiniz veya öksürük, nefes darlığı gibi herhangi bir solunum zorluğunuz varsa doktorunuzu veya bir sağlık kuruluşunu arayın ve doktor ofisine, acil bakım tesisine veya acil servise gitmeden önce telefonda semptomlarınızı açıklayın. Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız ve COVID-19’a sahip olabileceğinizden endişeleniyorsanız, öneriler  buradadır.

Eğer şiddetli nefes darlığı gibi tıbbi acil durumunuz varsa 112’i arayın ve semptomlarınız hakkında onlara bilgi verin.

COVID-19 nasıl teşhis edilir?

COVID-19’un hafif vakaları, grip veya kötü bir soğuk algınlığıyla aynı olabileceği için sadece fiziksel muayene ile teşhis zor olabilir. Laboratuvar testi teşhisi doğrular.

COVID-19 nasıl tedavi edilir?

Şu an itibariyle, virüs için belli bir tedavi yok. COVID-19’dan hasta olan insanlar semptomları hafifleten destekleyici önlemlerle tedavi edilmeli. Şiddetli durumlarda, tedavi için araştırma ilaçları ve tedavi edicileri içeren ek seçenekler olabilir.

COVID-19 ölüme sebep olur mu?

21 Mart 2020 itibariyle 11,906 ölüm COVID-19’a bağlandı. Fakat 89,899 kişi hastalıktan kurtarıldı.

COVID-19, SARS’dan farklı mı?

SARS, şiddetli keskin solunum sendromu anlamına gelir. 2003’te SARS salgını Çin’de başladı ve 2004’ün sonundan önce diğer ülkelere yayıldı. COVID-19’a sebep olan virüs, 2003 SARS salgınına sebep olan virüs ile aynıdır: her ikisi de koronavirüsün tipleridir. Çoğu hala bilinmemektedir, ama COVID-19’un 2003 SARS ‘dan daha hızlı yayıldığı görülüyor ve ayrıca daha az ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Koronavirüsten kendimizi nasıl koruruz?

İyi hijyene, solunum görgü kurallarına ve sosyal uzaklıklara sahip olmak çok önemlidir. Kendinizi korumanın yolları hakkında daha fazla okuyun, daha fazla bilgi edinin.

Koronavirüsü Hakkında

 • Koronavirüsü farklı hayvanlar içerisinde yaygındır. Nadiren, bir hayvan koronavirüsü insanlara bulaşabilir.
 • Koronavirüsün birçok farklı çeşidi vardır. Onların bazıları, soğuk algınlığına veya hafif solunum hastalıklarına (burun, boğaz, akciğer) sebep olabilir.
 • Diğer koronavirüsleri ise şiddetli keskin solunum sendromu (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) içeren ciddi hastalıklara sebep olabilir.
 • Koronavirüsleri görünüşleriyle isimlendirilir: Mikroskop altında, virüsler, kendilerini bir korona veya taç gibi çevreleyen sivri yapılarla kaplanmış gibi görünürler.
Words 💡

Outbreak 💡 (salgın)

Respiratory  💡 (solunum)

Illness  💡 (hastalık)

Cough  💡 (öksürük)

Sneeze  💡 (hapşırık)

To detect  💡 (keşfetmek, bulmak)

Pneumonia 💡 (zatürre)

Individual 💡 (birey, bireysel)

Investigation  💡 (araştırma)

Incubation  💡 (kuluçka)

Exposure  💡 (maruz kalma)

Facility  💡 (tesis, olanak, kolaylık)

Severe  💡 (şiddetli, keskin)

Diagnosis  💡 (teşhis)

Therapeutic  💡 (tedavi edici)

Crucial  💡 (önemli)

Rarely  💡 (nadiren)

To infect  💡 (bulaşmak)

Serious  💡 (ciddi)

Crown  💡 (taç)

İlginizi Çekebilir

Çok Nadir Rastlanan Kar Ruloları İngiltere’de Görüntülendi (İngilizce Haber)

A rare natural phenomenon which makes it look like wheels of snow have been rolled …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super